Eizo CG243W

Eizo CG243W

Cena: 6899,00 zł
Koszty wysyłki od 12 zł
niedostępny

Panoramiczny monitor CG243W to idealne rozwiązanie do zastosowań zarówno podczas pracy ze statycznymi, jak i ruchomymi obrazami – przy pre-pressie, obróbce fotografii, edycji video i post-produkcji. Charakteryzuje się między innymi 97% odwzorowaniem przestrzeni barw Adobe RGB, tabelą kolorów 3D, sprzętową kalibracją oraz złączem DisplayPort.

Monitor otrzymał prestiżowe wyróżnienie TIPA 2010 dla najlepszego monitora fotograficznego, posiada również certyfikat FOGRA!

rozdzielczość naturalna: 1920 × 1200 | współczynnik kontrastu: 850:1 | jasność: 270 cd/m² | kąty widzenia: 178° w pionie i w poziomie | złącza sygnałowe DVI-I i DisplayPort | w zestawie oprogramowanie do kalibracji oraz kaptur i zestaw czyszczący | 5-letnie gwarancja realizowana w systemie door-to-door

Prosta i precyzyjna kalibracja sprzętowa

Monitory z serii ColorEdge mają możliwość sprzętowej kalibracji, co oznacza, że dobór wyświetlanych kolorów następuje w oparciu o wzorcowe tabele zapisane w układach elektronicznych monitora. Daje to lepsze rezultaty zgodności wyświetlanych barw i gwarantuje, że poszczególne monitory z serii ColorEdge będą wyświetlać kolory w podobny sposób.

Zaprojektowane przez EIZO oprogramowanie ColorNavigator* sprawia, że cały proces kalibracji jest zarówno dokładny, jak i prosty do przeprowadzenia. Zamiast dokonywać oceny kolorów połączonej z ręcznym wprowadzaniem koordynatów barw lub wynajmowania specjalisty, wystarczy wprowadzić docelowe wartości jasności, punktu bieli oraz współczynnika gamma. ColorNavigator wykorzystuje 12-bitową tabelę barw (Look-Up Table) i dokonuje automatycznej kalibracji monitora (zajmuje to około 4 – 5 minut).

*Oprogramowanie można pobrać bezpłatnie ze strony www.eizo.com

Szeroka przestrzeń barwna

Poszerzona przestrzeń barw, wyświetlana przez monitory serii ColorEdge pokrywa niemal 100% zakresu opisanego przez standard AdobeRGB. Oznacza to, że urządzenia te potrafią nie tylko odwzorować barwy przestrzeni sRGB, stosowanej w wielu cyfrowych aparatach fotograficznych czy skanerach, ale również wyświetlić barwy z praktycznie całego zakresu stosowanych w druku przestrzeni CMYK (ISO-Coated).

Graficy, fotograficy, osoby pracujące w branży poligraficznej i wydawniczej oraz wszyscy, dla których kolor ma znaczenie mogą teraz dokonywać korekty swoich projektów bezpośrednio na ekranie monitora. To idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja koloru. Dzięki zastosowaniu monitora z serii CG możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych, w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.

Standardową przestrzenią kolorystyczną, w której pracują monitory EIZO, to sRGB. Jest to standard opracowany w 1996 roku przez firmy Hewlett-Packard oraz Microsoft, wykorzystywany przez zdecydowaną większość urządzeń wejściowych (skanery, cyfrowe aparaty fotograficzne) oraz wyjściowych (drukarki) do zastosowań amatorskich. Standard ten został również przyjęty przez konsorcjum W3C jako obowiązujący dla stron www.

Niektóre modele monitorów są w stanie wyświetlić kolory wykraczające poza standardową przestrzeń sRGB. Na przykład model CG243W jest monitorem LCD zdolnym do wyświetlenia 97% przestrzeni barw Adobe RGB. Umożliwia to korzystanie nie tylko z palety sRGB, ale również CMYK - co jest podstawą w profesjonalnych zastosowaniach graficznych. Dzięki zastosowaniu CG243W możliwe będzie znaczne skrócenie procesu obróbki materiałów, a eliminacja konieczności dokonywania wydruków próbnych w prosty sposób przełoży się na redukcję kosztów.

Tabela kolorów 3D LUT

Wszystkie monitory graficzne EIZO z serii ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W najnowszych modelach wykorzystano usprawniony mechanizm, nazwany 3D LUT. Dotychczasowy dobór odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB. W nowych modelach po dokonaniu wyboru odcieni barw podstawowych, ich złożenie jest dodatkowo porównywane ze wzorcem i korygowane tak, by zminimalizować możliwość powstawania błędów.

Jednoczesne wyświetlanie kolorów z palety 10-bitowej


Monitor korzysta z 12-bitowej tablicy LUT z paletą 68 miliardów odcieni, z czego wyświetlanych jest 16.7 milionów (sygnał 8-bitowy) najbliższych oryginałom kolorów. Urządzenie wykorzystuje 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorach, dzięki czemu wyświetlane szarości są gładkie, bez gradientu. Wykorzystując złącze DisplayPort monitor otrzymuje 10-bitową informację o kolorze*, co oznacza, że jednocześnie może być przetwarzana informacja o aż 1 miliardzie kolorów! To o 64 razy więcej niż w przypadku 16.7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.

*Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie, obsługujące 10-bitowy sygnał.

16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze

W zastosowaniach, w których kluczowym aspektem jest perfekcyjne odwzorowanie kolorów, jednym z bardzo trudnych do osiągnięcia efektów jest uzyskanie głębokiej czerni. W większości monitorów LCD poziom czerni jest zazwyczaj zbyt wysoki. Prowadzi to do zakłócenia płynności przejść tonalnych oraz do generowania obrazów o wyblakłych barwach. 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych detali również w najciemniejszych partiach edytowanego obrazu, odcienie szarości wyświetlane są płynnie, bez widocznych gradientów.

Aby zniwelować rozbieżności kolorystyczne, będące zjawiskiem naturalnym, powstającym w skutek degradacji świetlówek w trakcie użytkowania monitora LCD, załączone oprogramowanie ColorNavigator oferuje funkcję „reset” (przywracania ustawień) – oznacza to powrót zdefiniowanych trybów do ustawień fabrycznych.

Monitor może korzystać z siedmiu zdefiniowanych modeli kolorystycznych, włączając sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C czy DCI.

Fabryczna kalibracja krzywej gamma

Dokładne odwzorowanie krzywej gamma każdej z barw podstawowych jest warunkiem poprawnego wyświetlania kolorów. Monitory EIZO już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie dobrane barwy składowe w całym zakresie od 0 do 255 odcienia, z wykorzystaniem 12-bitowej lub 10-bitowej tabeli kolorów zapisanych w elektronice. Dokonywane jest to poprzez pomiar wartości gamma dla każdego z kolorów podstawowych (Red, Green, Blue) oddzielnie, a następnie - korzystając z zaszytej w elektronice 12-bitowej tabeli barw Look-Up Table (LUT), wybór jednego z 256 odcieni tak, by osiągnąć współczynnik gamma na poziomie 2,2. W razie potrzeby można dokonać zmiany tego ustawienia w zakresie od 1,0 do 2,6 ze skokiem co 0,1.

Bazowanie na stałych, ściśle określonych wartościach współczynnika gamma jest niezwykle istotne dla prawidłowego odwzorowania koloru. Monitory z serii ColorEdge umożliwiają precyzyjną kontrolę barw oraz utrzymywanie stałych parametrów wyświetlania. Teraz można mieć pewność, że to, co uzyskuje się na ekranie będzie wyglądało dokładnie tak samo na wydruku. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora ColorEdge.

Kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy (DUE)

W dotychczas konstruowanych monitorach LCD, równomierne podświetlenie matrycy, a co za tym idzie – uzyskanie równomiernego koloru na całej powierzchni ekranu, było niemożliwe. Monitory ColorEdge zostały wyposażone w funkcję DUE (Digital Uniformity Equalizer), która gwarantuje równomierne rozłożenie kolorów i jasności na całej powierzchni ekranu.

Podczas produkcji monitora dokonywane są pomiary jasności i barwy w kilkunastu punktach na powierzchni matrycy. Dzięki temu powstaje swego rodzaju mapa niejednorodności, która następnie zapisywana jest w elektronice monitora. Podczas wyświetlania obrazu specjalny układ sterujący ASIC (Application Specific Integrated Circuit) korzysta z tych informacji, by na bieżąco wprowadzać poprawki do sygnału wyświetlanego na monitorze. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu kryształami w poszczególnych pikselach matrycy możliwe jest uzyskanie wysokiej jednorodności podświetlenia i jednolitego odcienia koloru na całej powierzchni panelu. Nierównomierności opisane współczynnikiem Delta-E nie przekraczają wartości 3 na całej powierzchni matrycy.

Krótko i długoterminowa stabilizacja jasności

Stały poziom jasności jest kluczowym czynnikiem dla uzyskania dokładnego odwzorowania barw. Jednakże zupełnie normalną jest sytuacja, że lampy podświetlenia zmieniają parametry swojej pracy mniej więcej przez około dwie godziny od uruchomienia. Dalsze zmiany w temperaturze otoczenia spowodować mogą fluktuacje poziomu jasności.

Podobny wpływ ma nieunikniona degradacja świetlówek w dłuższym okresie czasu. Opatentowana przez EIZO technologia wykorzystuje dodatkowo wbudowany w tylnią ściankę panelu LCD sensor optyczny i dedykowane układy elektroniczne w celu przeciwdziała tego typu wahaniom poziomu jasności. Ma to również wpływ na przedłużenie żywotności produktu.

W nowych modelach, oprócz bieżącej kontroli jasności dodatkowy czujnik mierzy również poziom temperatury otoczenia, automatycznie sterując matrycą tak, by uzyskać stały i niezmienny w czasie poziom jasności oraz odcieni kolorów.

Symulacja zaburzeń postrzegania koloru

Coraz ważniejszym zagadnieniem dla projektantów jest możliwość takiego wyświetlania obrazu, który symulować będzie sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania koloru: protanopią i deuteranopią. Symulację taką, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym dla każdego rodzaju obrazów, umożliwiają wybrane monitory EIZO z serii FlexScan i ColorEdge. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro.

Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenia postrzegania kolorów cierpi ponad 200 milionów ludzi. Najczęściej spotykane są: protanopia (czyli wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej lub myleniu jej z barwą zieloną. Objawia się obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto, percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemno szarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski. Wada ta dotyczy około 1% mężczyzn i 0,02% kobiet i wynika z całkowitego braku czopków – światłoczułych receptorów siatkówki oka – reagujących na barwę czerwoną) oraz deuteranopia (wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną. Objawia się to brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i morskiego jako ten sam kolor. Podobnie jak protanopia, wada ta dotyczy około 1 % mężczyzn oraz 0,01% kobiet. Jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną. Nazwa „daltonizm” pochodzi od angielskiego chemika Johna Daltona, który w 1794 r. na własnym przypadku opublikował jej opis).
Możliwość symulacji zaburzeń postrzegania kolorów jest szczególnie istotna podczas projektowania różnego rodzaju infografiki, piktogramów, materiałów informacyjnych itp.

Niski czas reakcji matrycy

Bolączką większości monitorów LCD są wysokie czasy reakcji matrycy. Sprawiają one, że przy oglądaniu filmów lub w grach komputerowych obraz staje się rozmyty i niewyraźny. Aby zapewnić doskonałą jakość dynamicznych obrazów większość modeli monitorów EIZO serii FlexScan wyposażono w układ overdrive, który dotychczas wykorzystywanym był głównie w telewizorach LCD.

Technologia Overdrive Circut, poprzez kontrolę napięcia każdego piksela, usprawnia wyświetlanie ruchomych obrazów. Overdrive to rozwiązanie, skracające czas zmiany jasności piksela nie tylko między minimalną, a maksymalną wartością, ale – co bardzo istotne – również pomiędzy poszczególnymi odcieniami. Dzięki temu, obraz nawet w dynamicznych scenach pozostaje kryształowo ostry i wyraźny.

Trzy złącza sygnałowe

Istnieje możliwość podłączenia nawet trzech komputerów korzystając ze złącza D-Sub (analogowego), DVI-D (cyfrowego) i DisplayPort (cyfrowego). DisplayPort to złącze najnowszej generacji, umożliwia transmisję cyfrowego sygnału audio i video poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m, bez oznak degradacji sygnału.

Ergonomiczna stopka

Podstawa monitora umożliwia regulację wysokości w zakresie 82 mm, pochylenie o kąt do 40°, obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w prawo i w lewo, możliwość pracy w orientacji portretowej.

Łatwiejsze korzystanie z przycisków menu

Profesjonaliści z dziedziny grafiki często pracują w zaciemnionych pomieszczeniach, gdzie może być ciężko odczytać oznaczenia na przyciskach regulacyjnych monitora. Niektóre modele posiadają możliwość wyświetlania oznaczeń przycisków na monitorze, dzięki czemu nawigacja staje się o wiele prostsza.

Certyfikat FOGRA

Urządzenie spełnia wymagania kryterium „Monitor PreCert” Class A, organizacji FOGRA, która określa normy w zakresie kątów widzenia i jednorodności odwzorowania obrazu. Oznacza to, że monitor może być użyty w systemach softproofingowych certyfikowanych przez tę organizację.

Gwarancja

Wszystkie monitory Eizo objęte są 5-letnią gwarancją realizowaną w systemie door-to-door.

Wielkość przekątna 61 cm (24,1")
Typ IPS (z układem overdrive)
Kąty widzenia (poziom, pion) 178°, 178° (przy współczynniku kontrastu 10:1)
Jasność 270 cd/m² (maksymalnie); 120 cd/m² (zalecane)
Kontrast 850:1
Czas reakcji 13 ms (typowa); 5 ms (półtony)
Rozdzielczość naturalna 1920 × 1200
Aktywna powierzchnia robocza 518.4 × 324 mm
Widoczna powierzchnia ekranu przekątna: 611 mm
Wielkość piksela 0,270 × 0,270 mm
Stopień odwzorowania przestrzeni barw sRGB/Rec709/EBU/SMPTE-C: 100%, Adobe RGB: 98%, vs. NTSC: 93%, DCI: 92%
Tablica kolorów LUT 12-bitów na kolor
Przetwarzanie kolorów 16-bitów na kolor
Równomierność podświetlenia i koloru cała powierzchnia matrycy: ΔE ≤3
Paleta barw DVI: 16,77 miliona z palety 68 miliardów
DisplayPort: 1,07 miliarda z palety 68 miliardów
Kolory obudowy czarny
Taktowanie piksela sygnał cyfrowy: 164,5 MHz; sygnał analogowy: 170 MHz
Częstotliwość odświeżania (poziomo, pionowo)
(sygnał analogowy)
24 – 76 kHz, 47,5 – 86 Hz
Częstotliwość odświeżania (poziomo, pionowo)
(sygnał cyfrowy)
26 – 78 kHz, 23,75 – 63 Hz (VGA Text: 69 – 71 Hz)
Złącza sygnałowe DVI-I 29 pin × 2, Display Port
Porty USB / Standard 1 upstream, 2 downstream / USB 2.0
Zgodność z HDCP DVI-I, DisplayPort
Plug & Play VESA DDC 2B
Wymagania energetyczne AC 100 – 120 V, 200 – 240 V; 50/60 Hz
Zużycie energii 95 W (maksymalnie)
Tryb oszczędności energii mniej niż 0,9 W
Regulacja wysokości 82 mm
Pochylenie / obrót / pivot 40° w górę, 0° w dół / 35° w lewo, 35° w prawo / 90°
Wymiary
(szerokość × wysokość × głębokość) z podstawą Height Adjustable: 566 × 456 – 538 × 230 mm
bez podstawy: 566 × 367 × 85 mm
Waga z podstawą Height Adjustable: 10,7 kg
bez podstawy: 7,1 kg
Tryby wyświetlania Fine Contrast (Custom, sRGB, Rec709, EBU, SMPTE-C, DCI, Calibration)
Funkcje EcoView Auto EcoView
Regulacja obrazu zegar, faza, położenie, rozdzielczość, korekcja zakresu sygnału wejściowego, wielkość obrazu (pełen ekran, powiększony, normalny)
Regulacja koloru jasność, kontrast, poziom czerni, temperatura, gamma, nasycenie, odcień, wzmocnienie, niezależna regulacja 6-kolorów, Contrast Enhancer, reset
Oszczędność energii (sygnał analogowy) PowerSave (VESA DPMS), Off Timer
Oszczędność energii (sygnał cyfrowy) PowerSave (DVI DMPM, DisplayPort Version 1.1a), Off Timer
Inne ustawienia przełączanie sygnału, informacja o produkcie (model, numer seryjny, rozdzielczość, licznik czasu pracy), Overdrive, Mode Preset, Signal Bandwidth, ustawienie menu OSD, blokada regulacji parametrów wyświetlania, wybór języka, kontrolka zasilania, reset
Certyfikaty i standardy znak zgodności z CUDO, TCO'03, TÜV/Ergonomics (włącznie z ISO 13406-2), TÜV/GS, c-Tick, CE, CB, UL (cTÜVus), CSA (cTÜVus), FCC-B, Canadian ICES-003-B, TÜV/S, VCCI-B, RoHS, WEEE, CCC, EIZO Eco Products 2009
Dostarczane akcesoria kable: zasilający, sygnałowe (DVI-D - DVI-D, DisplayPort - DispalyPort), USB; EIZO LCD Utility Disk (oprogramowanie ColorNavigator, instrukcja obsługi w formacie PDF, profil ICC); certyfikat fabrycznej kalibracji; zestaw czyszczący; kaptur ochronny; instrukcja instalacji; karta gwarancyjna
Gwarancja 5 lat
Dodaj komentarz do
Wpisz "abrakadabra" w pole obok:
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Oblicz Ratę

* Rata wyliczona przez nasz kalkulator może się nieznacznie różnić od raty ustalonej przez bank. Obliczenia przeprowadzone za pomocą symulatora rat mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66. § 1 kodeksu cywilneg.

Aparaty Cyfrowe, Canon, Case Logic, Kodak, Lowepro, Nikon, Panasonic, Pentax, Samsung, Sandisk, Sigma, Sony pamięci flash sandisk, flash sandisk, pamięci sandisk, cyfrówki Pentax, body Pentax, pentax obiektywy, aparaty cyfrowe pentax, cyfrówki Kodak, aparaty cyfrowe kodak, cyfrówki Nikon, Nikon body, lustrzanka nikon, aparaty cyfrowe nikon, cyfrówki Sony, Sony body, lustrzanka sony, aparaty cyfrowe canon, cyfrówki Canon, Canon body, lustrzanka canon, obiektywy canon, aparaty cyfrowe sony, cyfrówki Sigma, Sigma body, Sigma obiektywy, lustrzanka Samsung, body Samsung, kompakty Panasonic, cyfrówki Panasonic, torby Case Logic, pokrowce Case Logic, plecaki Case Logic, torby Lowepro, plecaki Lowepro, pokrowce Lowepro, pokrowce Delsey, obiektywy Tamron,